top of page
Vyhledat

TIPY NA NETRADIČNÍ AKTIVITY V ČESKU # 1: VIA FERRATA

Sluníčko venku vykukuje čím dál častěji, roušky jste odhodili do kouta a už přemýšlíte, jak znovunabytou volnost využít? Hrady a zámky už jste všechny prošli, cyklotrasy znáte zpaměti a na parník po Vltavě už se nemůžete ani podívat? Hledáte něco nového? V této sérii článků vám přinášíme tipy na neotřelé aktivity, které si můžete v naší české domovině vychutnat.

Via ferrata – co to je?

Via ferrata - v překladu zabezpečená, doslovně železná, cesta je něco na pomezí turistiky a horolezectví. Vlastně ideálně spojuje obojí. Pokud se rozhodnete zdolat ferratu, velice pravděpodobně se vám naskytnou krásné výhledy a podíváte se na místa, kam žádné silnice nevedou. Velkou výhodou je, že zároveň okusíte trochu toho horolezeckého adrenalinu a při dodržení základních bezpečnostních pravidel vám nehrozí žádné nebezpečí.

Musíme za ferratou do Alp?

I když jsou via ferraty především alpskou doménou, i v Čechách už několik zabezpečených cest máme. Tou nejznámější je asi Pastýřská stěna v Děčíně. Je volně přístupná a zdarma, proto stačí přijet nasadit si helmy a ostatní potřebné vybavení a vyrazit vzhůru. Nachází se zde 16 variant výstupu, proto si zde vyberou začátečníci i pokročilí, a dokonce i děti. Pokud byste si na ferratu netroufali sami, je možné si na místě zajistit průvodce a vypůjčit vybavení.


A kam dál?

Kromě Pastýřské stěny je v Čechách už asi 15 dalších více či méně náročných ferratových tras. Za zmínku stojí například Slánská hora nedaleko Slaného, ferrata na hradě Vrabinec nedaleko Ústí nad Labem nebo třeba Vodní brána u Semil.91 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page