top of page
Vyhledat

„STÍŽNOST“ NA SKOTSKO

Skotsko je naší malou závislostí. S trochou nadsázky můžeme říct, že tam známe snad každý kout, a moc rádi tam s klienty jezdíme. Rozmanitost této země a nevyzpytatelné počasí je to, co nás baví. Kombinace hradů, hor, jezer a vřesů dokonale vykresluje tuto drsnou krajinu Williama Wallace. Dokážeme hodiny povídat o skotské whisky a nejednoho klienta jsme pro tento drink nadchli. Vždy si půjčíme velká auta a naši průvodci řídí, aby skupina mohla ocenit krásu Skotska se sklenkou v ruce. Většina z nich se sem chce vrátit, a věřte, že míst, které je možné navštívit v této tajemné zemi, je tu spousta - od okruhu po ostrově Skye, přes Skotskou vysočinu až po východní nebo západní okruh.

Občas se stane, že při tom všem cestování a nenadálých událostí dostanou naši průvodci i stížnost, kterou musí řešit – vždy k co největší spokojenosti klienta. Tu asi nejlepší a nezapomenutelnou dostal průvodce Jakub právě z cesty po Skotsku. Měl vynikající skupinu, se kterou objevovali a ochutnávali whisky na ostrově Islay. Byla s nimi opravdu velká legrace a ze všech se stali přátelé. Na konci cesty však dostal Jakub oficiální připomínku adresovanou přímo panu majiteli. Ptáte se, jak je to možné? Přikládáme obrázky této rukou psané stížnosti. Věříme, že najdete pravdu, kterou skrývá, a nasmějete se u ní tak, jako my…

Abychom vás trochu nalákali na cestování po Skotsku, posíláme vám 5 důvodů proč tuto nádhernou zemi navštívit:


1. Whisky

Národním skotským nápojem je jednoznačně whisky. Můžete si ji objednat nejen v nablýskaných městských barech, ale i obyčejnějších pubech či zapadlých koutech Skotské vysočiny.

Skotové ji říkají uisge beatha - voda života - a vyrábí ji již od 15. století.

Našemu národu jsou „vody života“ velmi blízké, ale skotská whisky ukrývá mnohem více, než se na první pohled zdá. Každý kvalitní alkohol potřebuje příběh a zde je to přímo pohádka. Jen si vezměte, co všechno musí whisky splnit, aby byla skotská:

  • Musí být vypálena ve skotské palírně z vody a sladového ječmene.

  • Po základní destilaci musí tekutina obsahovat méně než 94,8 % alkoholu, aby se zachovala příchuť.

  • Musí uzrávat po dobu nejméně tří let a jednoho dne na území Skotska v dubových sudech.

  • Do lahví se smí stáčet pouze whisky s obsahem alkoholu nejméně 40 %.

  • Žádný jiný druh whisky nesmí být na území Skotska vyráběn.

Tak tedy SLÁINTE MHATH! Na zdraví!

2. Lochy a gleny

Aneb jezera a údolí. Skotsko je slavné pro svou drsnou, ale krásnou přírodu. Všudypřítomná hluboká údolí ledovcového původu a krásná jezera vás budou provázet po většinu naší cesty. 

3. Fantastické jídlo

Tento nadpis zní trošku přehnaně, ale pokud odložíte stranou tradiční předsudky, zjistíte, že je Skotsko zemí zaslíbenou pro milovníky jídla. Sezonní zeleninu, ovoce, čerstvé ryby a plody moře, domácí sýry a uzeniny nebo lokální piva a cidery tu koupíte na farmářských trzích nebo ve specializovaných obchodech. Moderní skotskou kuchyni můžete ochutnat např. v jedné z 16 restaurací pyšnících se michelinskou hvězdou. A nesmíme zapomenout ani na skvělé fish & chips, které si nejlépe vychutnáte v přístavních vesničkách na ostrovech Jura a Islay.

4. Edinburgh

O tomto městě toho byla napsána už spousta, ale Edinburgh musíte zažít na vlastní kůži. Starobylé centrum s hradem, katedrálou a proslulým bulvárem Královská míle, kde se skrývá řada obyčejných hospůdek s maloměstskou atmosférou, leží v sevření zelených kopců, a to edinburským památkám dodává punc výjimečnosti.

5. Hrad Stirling

Kdo zná Williama Wallace? Ano, tento vůdce skotského povstání proti Anglii je úzce spjat s hradem Stirling. Odehrála se tu slavná bitva o most u Stirlingu, kde Skoti, i přes přesilu anglického jezdectva, slavně zvítězili.


Jak to dokázali? Pokud tento příběh (a mnohé další) chcete slyšet celý, s tklivou melodií místních dudáků v pozadí, měli byste se s námi vydat do Skotska…36 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page