top of page
Vyhledat

KOUSEK RÁJE NA DOSAH RUKY

Slovní spojení exotická dovolená ve většině z nás evokuje dlouhé písečné pláže, zářivé slunce a především nikdy nekončící pohodu. A přesně takto lze ve zkratce popsat Seychely.

Souostroví v Indickém oceánu jižně od rovníku se skládá z celkem 115 malých ostrovů, které se dělí na Vnitřní ostrovy a Vnější ostrovy. My jsme se vydali prozkoumávat Vnitřní ostrovy, které jsou převážně tvořeny masivními žulovými skalisky a pokryty bujnou tropickou vegetací a soustřeďují se okolo největšího ostrova Mahé, na kterém se koncentruje 80 % všech obyvatel Seychelské republiky.

Po příletu na mezinárodní letiště ve Victorii, hlavním městě a největším hospodářském, obchodním a politickém centru země, nás ovál příjemně teplý vzduch. Poloha ostrovů nedaleko od rovníku zde zajišťuje velmi příjemné klima a průměrné teploty mezi 24-30° C v průběhu celého roku, navíc oblast není ohrožena tropickými bouřemi, a tak se těší stabilní návštěvnosti bez výrazných sezónních výkyvů.

Vedle krásných písečných pláží, které jsou lákadlem nejen pro „dovolenkáře“, ale i pro milovníky vodních sportů, jsou Seychely rovněž vyhledávány pro svou překrásnou téměř nedotčenou tropickou přírodu. Tropická zahrada Jardin du Roi, která se nachází na hlavním ostrově Mahé, nabízí návštěvníkům pohled na množství tropických rostlin a bylin, jako je vanilka, skořice, muškátový oříšek, pepř či např. pačule obecná, která je již staletí využívána díky své vůni pro výrobu parfémů.

 

Abychom však viděli nejvzácnější ze seychelských rostlin, museli jsme se vydat na druhý největší ostrov souostroví – Praslin. V přírodní rezervaci Vellée de Mai, která je od roku 1983 zapsána na seznam světového dědictví, se nachází hned čtyři tisíce seychelských palem. Tyto palmy plodí největší ořechy na světě, které jsou známy jako kokos mořský.

 

Další z ostrovů, které stojí za návštěvu, je ostrov La Digue, třetí největší ostrov, jehož celková rozloha je pouhých 10 km2. Na tomto ostrově se jen zřídka setkáte s motorovým vozidlem. Většina návštěvníků využívá možnosti vypůjčit si kolo, na kterém si projede různá zákoutí ostrova, a narazíte na překrásné skryté pláže. Pro ty, kteří přeci jen bicykly nemilují, existuje alternativa v podobě povozů tažených voly. 

Z geografického i politického hlediska řadíme Seychely mezi africké země. Na africké poměry se jedná o zemi s relativně vyšší životní úrovní, a to především díky turistickému ruchu, který tvoří 70 % příjmů státního rozpočtu. Destinace se zaměřuje především na návštěvníky se zájmem o luxusní cestování, pro které byl dokonce i vybudován umělý ostrov Eden Island. Na tomto ostrově, který se z hladiny oceánu vynořil roku 2006 ve své plné kráse, se nacházejí prostorné rezidence, apartmány, bujné zahrady a také supermoderní marina, kde kotví i jachty arabských šejků.

 

Z přístavu jsme vyjeli katamaránem na večerní plavbu, při které jsme mohli pozorovat nedaleké ostrůvky, západ slunce nad mořskou hladinou i panoramatický pohled na hlavní město, které v noci ožívá. 

Před cestou nechybělo posílení v podobě místního piva SeyBrew, oblíbené značky, která je k dostání na celém ostrově a na kterou jsou všichni místní náležitě pyšní. Pivo SeyBrew bylo oceněno v roce 1974 v Bruselu, v roce 1978 v Ženevě a v roce 1981 získalo v Amsterdamu zlatou medaili.

 

Dalším oblíbeným nápojem na ostrově je rum, a proto během naší návštěvy ostrova nechyběla zastávka v seychelské palírně rumů. Vyhlášená palírna zásobuje většinu seychelských podniků a barů a není se čemu divit. Z výběru pěti typů rumů je velmi těžké si vybrat ten nejlepší, výtečné jsou všechny.


9 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page