top of page
Vyhledat

DESTINAČNÍ TIPY # 4: BASKICKO - ZELENÉ ŠPANĚLSKO

Při pomyšlení na incentivní cestu do Španělska většinu lidí napadne Barcelona, Malaga, popřípadě Madrid. S přímou sezónní linkou ČSA na trase Praha – Bilbao se nám ale otevřela méně známá a trochu neprávem opomíjená část Španělska, Baskicko.


Mezi styčné body každé cesty do tohoto regionu by měly patřit návštěvy měst Bilbao a San Sebastina, vzdálené jedno od druhého jen něco kolem hodiny jízdy.


Bilbao je největším městem Baskicka a je proslulé svou kulturou a volnočasovými aktivitami. Je to město, které je příkladem městské transformace na globální úrovni a zachovalo si řadu charakteristických znaků, které ji činí jedinečným. Mezi nejslavnější památky patří Guggenheimovo museum moderního umění. Protikladem moderní architektuře je pak procházka po starém městě tzv. Casco Viejo, neboli také „Las 7 Calles“, spojená s návštěvou místních tavern a ochutnávkou tradičních pintxos.


Zpestřením programu může být malý sportovní workshop hry Jai Alai, což je druh tenisové hry na principu posílání míče mezi družstvy nebo dvěma hráči za pomoci „rakety“ ve tvaru proutěného košíku.


S přejezdem do města San Sebastian se většina času začne točit okolo gastronomie. V Baskicku sídlí na 40 restaurací oceněných Michelinskou hvězdou a jídlo je nedílnou součástí zdejší kultury. Mezi nejzajímavější aktivity mimo město patří návštěva vinohradů pro přípravu vína Txakoli, mladého lehce perlivého bílého vína s nízkým obsahem alkoholu a vysokou kyselinou. Velmi tradiční je v této oblasti výroba jablečného cideru, a proto nesmíte vynechat návštěvu tzv. Sagardotegi, místa, kde můžete ochutnat různé druhy místního cideru a krom toho také pokrmy místní kuchyně, jako například Tortilla de bacalo (omeleta s treskou) nebo Porrusalda (rybí polévka).


Pokud budete mít špatný pocit z jídla a pití, které se na vás v San Sebastianu povalí ze všech stran, vyrazte na pláž La Concha, kde si můžete během jarních a podzimních měsíců zkusit školu surfu a během léta, když je oceán klidnější, vyrazit třeba na populární padle boardy.


Pokud vám zbude ještě trochu volného času, navštivte malá městečka, jako jsou Vitoria, Tolosa nebo Hondarribia s autentickou baskickou atmosférou. V případě, že jste milovníci španělských vín, můžete vyrazit mimo Baskicko do 1,5 h vzdáleného vinařského regionu Rioja a navštívit třeba slavné vinařství Marques de Riscal a zdejší hotel s  moderní až futuristickou architekturou.

Destinace:                        Bilbao, Baskicko

Ideální období:                 květen - září

Ideální délka:                    4 - 6 dní

Zajímavosti a aktivity:

Bilbao

San Sebastian

gastronomie, víno, cider

moderní architektura

kurzy raftingu

horská turistika

agroturistika

19 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page