top of page
Vyhledat

4 TIPY NA 2016

Na začátku každého roku zaplaví všechny světové servery internet svými názory o destinacích, kam zaručeně v daném roce musíte jet. A tak jsme se i my rozhodli postavit „seznámek“ 4 hitů, kterým věříme. A především bychom tam rádi vyrazili. Jinými slovy, my tam vyrazíme. Protože je to naše práce. A také proto, že prostě chceme.

Botswana

Ano, víme, že Lonely Planet má Botswanu na rok 2016 na prvním místě, a ne, neopisujeme. Do Botswany jsme chtěli vyrazit už v roce 2015. Letos se nám to konečně podaří. A někteří z vás pojedou s námi. Pokud ještě přemýšlíte, kde hledat Botswanu na mapě, podívejte na Afriku až úplně dolů. Pokud nepřemýšlíte, tak víte, že, je to ta „malá“ zemička uzamčená ve vnitrozemí mezi Namibií, JAR, Zimbabwe a Zambií. Ve skutečnosti zase tak malá není, je totiž větší než Španělsko nebo pevninská Francie.  Letošní rok je pro Botswanu navíc jubilejní. Bude slavit 50 let své nezávislosti na Velké Británii. A bylo to 50 let hodných pořádné oslavy. Ne nadarmo se Botswaně přezdívá africké Švýcarsko. Naleznete zde jednu z nejbohatších ekonomik Afriky, fungující demokracii a rozvinutý cestovní ruch. Jeho největším bohatstvím je jedinečný ekosystém delty řeky Okawango, kde můžete zažít opravdu jedinečné vodní safari. Druhý v pořadí, ale neméně zajímavý, je pak Národní park Chobe, slavný pro svou populaci slonů. Pokud by vás Botswana omrzela, můžete si odskočit k nedalekým Victoriiným vodopádům na hranicích Zimbabwe a Zambie.
Slovinsko

Soča, Bled, Bohinj, Pokljuka, Triglav, Vintgar Gorge, Savica, Piran, Sečoveljske Soline, Goriška Brda, Maribor,Scočjanské jeskyně, Postojanske jeskyně, Jeruzalem. Ten poslední vás zmátl, že? Tak popravdě, matou vás všechny. Co to všechno znamená, co to je, kde to je?  Všechno jsou to místa na Slovinsku, která opravdu, ale opravdu stojí za návštěvu. Všechno jsou to místa, která nás chytla za srdce a která jsme si neskutečně užili, a to ne jedenkrát. Krásná tyrkysová jezera, divoké řeky, poloprázdné hory, vodopády, dechberoucí jeskyně, krásná přímořská městečka, vinařské oblasti. Abychom nezapomněli, celému zástupu krásných slovinských míst vévodí malebná, ale malinkatá Lublaň, která stojí minimálně za odpolední procházku a návštěvu některého ze skvělých restauračních zařízení v centru města.  Slovinci rádi říkají, že na Slovinsku můžete v jednom dni lyžovat a večer si dát drink u moře.  Slovinsko je relativně malá země, ale o to více zajímavá. Přidejte vzrůstající počet minipivovarů, vynikající kuchyni kombinující slovanské a přímořské pokrmy a vypadne vám mix, který stojí za krátkou návštěvu po cestě na kamínky zasypané chorvatské pláže.

Kambodža

Kambodža? Čekali byste spíše Barmu, že? Asi si v duchu říkáte, že jsme trochu konzervativní. V Kambodži už jste přece všichni byli a spousta z vás i s námi. Dejme si ale ruku na srdce, kdo z vás navštívil v této exotické asijské zemi jinou část než město Siem Reap a přilehlý areál khmerských chrámů Angkor? Nebojte se, nejste v tom sami. Máslo máme na hlavě i my. A proto je Kambodža na našem listu. Samozřejmě že chrám v čele s Angkor Wat je nezapomenutelný, hlavní město Phnom Pehn však také stojí za návštěvu, stále v něm najdete místa, která připomínají, jaká mohla být dnešní velkoměsta jihovýchodní Asie jako Ho Či Minovo město nebo Bangkok před 10, 20, možná i 40 lety.

To zajímavější však najdete dále na jihu. Je to moře a pobřeží, které k němu přiléhá. Přesněji celkem 443 kilometrů pobřeží a to už není málo. Nejznámější středisko Sihanoukville je vzdáleno pouze 45 minut letecky od Siem Reap. Najdete zde několik pěkných plážových středisek, ale především je vstupní branou na přilehlé ostrovy Koh Rong a Koh Rong Samloem. Pokud byste si chtěli dopřát opravdu exotickou dovolenou spojenou s luxusem, pak zavítejte do resortu Song Saa. V případě že trpíte mořskou nemocí a raději byste zůstali na pevnině, nesmíte vynechat městečko Kep, v první polovině 20. století známé jako Kep – sur – Mer. Že vám to nezní moc asijsky? Kep je bývalé letní letovisko francouzských „expatů“ žijících v Kambodži v době francouzské správy. Dnes je Kep slavný pro vynikající mořské plody v čele s kraby, které zde můžete konzumovat za bezkonkurenční ceny. Pokud jste milovníci koření, tak určitě navštívíte nedaleké pepřové plantáže, které produkují údajně nejlepší pepř na světě.

Kuba

Tropický ráj, kde strhující rytmy salsy uslyšíte doslova na každém rohu, již uchvátil tisíce a tisíce návštěvníků. A není se čemu divit. Krásné pláže Varadera a sklenice přetékající míchanými nápoji z lahodné pálenky z cukrové třtiny budou asi to první, co vás při slově Kuba napadne. Ale nenechte se mýlit, tento karibský ostrov toho nabízí mnohem více. V krasovém údolí Viňales se můžete seznámit s procesem zpracování tabáku a výroby doutníků, které jsou dalším „kubánským stereotypem“, milovníci přírody zase ocení deštné lesy s utajenými vodopády a jeskyněmi oblasti Topes de Collantes, fanoušci potápění si přijdou na své hned na několika místech severního i jižního pobřeží a ti, kdo míří spíše za kulturou, se nebudou nudit v pulsujícím Trinidadu.

Pro nás pro Čechy je bezesporu lákadlem i specifický politický systém Kuby, při cestování ostrovem narazíte na obchody s poloprázdnými pulty, ve kterých se tlačí Kubánci s přídělovými knížkami a realitu pro nás už minulého režimu vám připomenou i přátelští Kubánci, za jejichž nesmírnou ochotou se mnohdy skrývá i malá naděje na nějaké to peso bokem.

Ale ani Kuba už není to, co bývala. U nás tak notoricky známé fronty na banány se na Kubě přeměnily na sáhodlouhé fronty pro zakoupení přístupové karty na internet. Po té, co bylo v loňském roce uvedeno do provozu celkem 35 wifi-hotspotů po celé zemi a Kuba se začala více otvírat světu v čele s americkými návštěvníky, výrazně narostlo množství turistů přijíždějících do země. Změny, kterými Kuba v současnosti prochází, sice nebudou patrné ze dne na den, ale ti z vás, kteří by si chtěli užít tu pravou atmosféru „socialistického skanzenu“, by se měli držet následující rady: TEĎ NEBO NIKDY!


4 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page